Predsednik i član Privremenog organa grada Beograda Siniša Mali i Nikola Nikodijević i sekretar ovog tela Goran Vesić obišli su danas novo postrojenje za preradu vode "Makiš 2". Postrojenje se gradi kako bi bili dugoročno rešeni problemi vodosnabdevanja Beograda i okoline. Radove izvode "Tahal" iz Izraela i "Primorje" iz Slovenije. Siniša Mali je istakao da za ovakve projekte vredi izdvajati sredstva. "Makiš 2" je izuzetno važna investicija za budućnost grada Beograda, jer se ovom fabrikom za prečišćavanje vode rešava snabdevanje Beograda pijaćom vodom za sledećih 20 godina.
Predsednik i član Privremenog organa grada Beograda Siniša Mali i Nikola Nikodijević i sekretar ovog tela Goran Vesić obišli su danas novo postrojenje za preradu vode "Makiš 2". Postrojenje se gradi kako bi bili dugoročno rešeni problemi vodosnabdevanja Beograda i okoline. Radove izvode "Tahal" iz Izraela i "Primorje" iz Slovenije.
Siniša Mali je istakao da za ovakve projekte vredi izdvajati sredstva.
"Makiš 2" je izuzetno važna investicija za budućnost grada Beograda, jer se ovom fabrikom za prečišćavanje vode rešava snabdevanje Beograda pijaćom vodom za sledećih 20 godina. Kada je preuzeo upravljanje Beogradom, Privremeni organ se našao u vrlo nezahvalnoj situaciji. Dobili su pismo od izvođača radova iz Izraela da želi da raskine ugovor zbog toga što grad nije izmirio obaveze prema njemu. Sa njima se Mali sastao prošle nedelje i dogovoren je način na koji će se izmiriti obaveze, kako bi radovi u što kraćem roku bili nastavljeni i kako bi do 1. septembra ovo postrojenje bilo spremno za probni rad.
Mali je naglasio da za završetak radova u ovom trenutku nedostaje 5,3 miliona evra. Polovina tih sredstava je obezbeđena, a radi se na tome da se obezbedi preostala polovina. Čudno je što se sa ovom investicijom započelo bez obezbeđenih finansija, što je izgleda bilo standardno ponašanje u prethodnom periodu. Sredstva će se obezbediti uštedama na nekim drugim stvarima, bez dodatnog zaduživanja. Plan je da "Makiš 2" bude spreman za preradu vode do kraja godine, čime se stvaraju uslovi da započne neophodna rekonstrukcija postrojenja "Makiš 1", istakao je Mali.
Nikola Nikodijević naglasio je da je voda koju Beograđani koriste izuzetnog kvaliteta. Malo prestonica i velikih gradova Evrope mogu da se podiče kvalitetom pijaće vode kakvu ima Beograd. Završetkom "Makiša 2" i rekonstrukcijom "Makiša 1", koja će trajati oko godinu i po dana, imaćemo obezbeđeno snabdevanje Beograda kvalitetnom pijaćom vodom u narednih nekoliko decenija, rekao je Nikodijević.
On je podsetio da je ova izuzetno značajna investicija, započeta još 2003. godine, u jednom trenutku bila ugrožena. Zapretila je opasnost da investitori odustanu od daljeg izvođenja radova, ali Privremeni organ nije dozvolio da do toga dođe, kao što neće zaustaviti nijednu važnu i kapitalnu investiciju koja se tiče života građana. Uspeli smo da ozbedimo deo sredstava od sopstvenih prihoda "Beogradskog vodovoda", dok će se deo finansirati iz budžeta grada Beograda, istakao je Nikodijević.
V.d. direktora JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" Svetozar Veselinović rekao je da je ovaj projekat bitan i za visok kvalitet i za dovoljnu količinu vode. Dva kubna metara vode u sekundi, koliko će proizvoditi "Makiš 2", daju nam sigurnost za ceo Beograd, od južnog sistema, preko Krnjače, do Novog Beograda. Dobro je i što se voda više ne rasipa, a građani se i u letnjim mesecima odnose odgovornije prema njenoj potrošnji, rekao je Veselinović.
Povezivanjem postrojenja za prečišćavanje vode "Makiš 2" i "Makiš 1", čiji su kapaciteti po dva kubna metra, i filterskog postrojenja "Jezero" kapaciteta jedan kubni metar, ukupni kapacitet "Beogradskog vodovoda" biće pet kubnih metara vode u sekundi. Čitav proces prerade vode tehnološki je unapređen UV dezinfekcijom sa UV reaktorima, doziranjem ugljen-dioksida (poboljšanjem procesa bistrenja) i poboljšanjem pojedinih delova procesa prerade vode.
Završetkom fabrike vode "Makiš 2" proizvodni kapacitet beogradskog vodovodnog sistema biće povećan za 20 odsto, a njenim puštanjem u pogon omogućava se početna faza rekonstrukcije pogona "Makiš 1", koji neprestano radi od 1987. godine.